Меню
050 014 02 44 067 497 45 74 Замовити дзвінок

Монітори з матрицями IPS і TN. Чому віддати перевагу залежно від задач?


При виборі монітора поряд із такими параметрами, як розмір діагоналі, роздільна здатність, яскравість і т. д. важливо також звертати увагу і на тип матриці, що використовується. У статті розглянемо відмінності та особливості моніторів на популярних типах панелей IPS і TN.

IPS і TN. Що краще та в яких ситуаціях?

Екрани РК-моніторів мають багатошарову структуру, де одними з ключових складових є модуль підсвічування та шар із рідкими кристалами. Положенням цих рідких кристалів регулюється пропускання світла далі на колірні фільтри, що дозволяє в результаті формувати зображення. Перші масові РК-монітори використовували TN-матриці (Twisted nematic). Потім почали з'являтися інші типи панелей, зокрема і IPS (In-plane switching).

Якщо не заглиблюватись в технічні деталі, то в TN- і IPS-матрицях рідкі кристали по-різному керують проходженням світла.


Існують відмінності в кутах огляду зображення. Монітори з TN матрицями дещо поступаються своїм IPS-побратимам за цим параметром. Обмеження TN у кутах огляду особливо помітні при відхиленнях по вертикалі.

Втім, якщо ваше робоче місце вдало налаштоване, і панель знаходиться в оптимальному положенню відносно очей, цей недолік нівелюється.

Якоїсь різниці в максимальній яскравості, обумовленої саме застосуванням того чи іншого типу матриці між IPS і TN немає. Все залежить від класу монітора та особливостей підсвічування, що використовується. За контрастністю IPS-монітори як правило дещо кращі, але відмінності не такі й великі.

У той час, як дисплеї на базі TN зазвичай обмежені стандартною колірною гамою (шириною колірного простору), IPS-моделі можуть мати розширену колірну гаму більше 100% sRGB (wide-gamut).

Виділимо основні сильні та слабкі сторони TN-і IPS-матриць.

TN

  • + відмінна швидкість ігрових моделей різних цінових рівнів
  • + приваблива ціна
  • - за якістю кольоропередачі поступаються IPS

IPS

  • + висока якість кольоропередачі в цілому
  • + відмінна швидкість топових ігрових моделей
  • - дорожче, ніж TN

Переваги TN – це доступніша ціна та стабільно хороші показники швидкості ігрових моделей різних рівнів.

Геймерські моделі добре підійдуть поціновувачам динамічних ігор — різних 3D-шутерів, гонок, тощо. Причому, якщо говорити про просунуті пристрої на базі TN, то вони здатні задовольнити навіть вимогливі запити з боку кіберспортсменів.

За рахунок привабливої ціни геймерські TN-монітори початкового рівня нерідко стануть цікавим варіантом, навіть якщо ви граєте не так і часто. Зі звичайними задачами, пов’язаними з роботою чи навчанням, вони впораються без проблем, а ще й додатково забезпечать задоволення в часи, коли ви вирішите порозважатись, граючи в динамічні мережеві або single-player ігри.


ASUS TUF Gaming VG248Q1B

ASUS TUF Gaming VG248Q1B на базі TN показує, яким може бути недорогий ігровий монітор. Він оснащений 24-дюймовим екраном із роздільною здатністю Full HD та має хороші показники частоти оновлення зображення до 165 Гц із низьким часом затримки всього 0,5 мс. В арсеналі також є фірмова технологія зниження розмиття картинки ASUS Extreme Low Motion Blur і технологія синхронізації FreeSync Premium.


ROG Strix XG258Q

ROG Strix XG258Q у свою чергу, це безкомпромісна ігрова 24,5-дюймова модель із роздільною здатністю Full HD для вимогливих і навіть професійних геймерів, для яких швидкість панелі, низький рівень затримки в іграх надзвичайно важливі.

В основі XG258Q лежить дуже шустра TN-матриця з частотою оновлення 240 Гц і часом відгуку 1 мс.

Звичайно, є технологія зниження розмиття ASUS Extreme Low Motion Blur. XG258Q також отримав підтримку технологій синхронізації G-SYNC Compatible, FreeSync Premium.

І все це доповнено приємними бонусами у вигляді широких варіантів налаштування положення панелі, підсвічування ASUS Aura RGB на задній панелі, що настроюється, і спеціального «проєктора» для відображення логотипа на поверхню столу. Ваше ігрове місце виглядатиме дуже ефектно з таким монітором.

У випадку, коли передбачається серйозна робота з кольором, тут варіант з IPS-матрицею, що забезпечує широкі кути огляду, хороший рівень кольоропередачі, виглядає однозначно краще. Саме на базі IPS-панелей зазвичай пропонують моделі для дизайнерів і творців контенту.

Ігрові IPS-монітори теж швидкі, особливо якщо говорити про топові пристрої, але високі показники швидкості в них у цілому обходяться дорожче.


ASUS ProArt Display PA278CV

ASUS ProArt Display PA278CV – це приклад дуже просунутого IPS-монітора, призначеного спеціально для користувачів, які займаються створенням контенту, редагуванням відео, обробкою фото, для тих, хто працює з кольором і для кого точність та якість відображення зображення дуже важливі.

Вже «з заводу» PA278CV вирізняється високою точністю передачі кольору, що підтверджується сертифікатом Calman Verified і показником Delta E < 2.

Він має хороше співвідношення діагоналі екрана 27” та роздільної здатності 2560x1440 (2K). Крім «звичайних» HDMI та DisplayPort, є також варіант підключення через USB-C.

Ми вказували, що монітори на базі IPS обходяться дорожче, але це не виключає того, що й з матрицею такого типу, за бажанням, можна підібрати доступний за ціною пристрій.


ASUS VZ239HE

ASUS VZ239HE не хвалиться швидкісними показниками, але це стильна дуже витончена 23-дюймова модель із роздільною здатністю екрана Full HD. Приваблива зовнішність тут доповнена гарним рівнем передачі кольорів і широкими кутами огляду, які забезпечуються IPS-матрицею.

VZ239HE можна назвати дуже цікавим варіантом базового монітора, який добре підійде як для офісної роботи, так і для навчання.


ASUS TUF Gaming VG27AQ

27-дюймовий 2K-монітор (роздільна здатність 2560x1440) ASUS TUF Gaming VG27AQ на базі IPS відноситься до ігрових моделей, але його можна назвати справді універсальним.

Гідні показники кольоропередачі тут доповнені хорошими «геймерськими» параметрами. Частота оновлення екрана – до 165 Гц, швидкість відгуку 1 мс. Також є підтримка HDR, технології зниження розмиття з одночасним підтримкою змінної частоти оновлення зображення ASUS Extreme Low Motion Blur Sync. А ще модель підтримує синхронізацію G-SYNC (G-SYNC Compatible).

Підсумовуючи, скажемо, що кожна технологія матриць має свої переваги та недоліки. На ринку представлено багато найрізноманітніших варіантів моніторів як на базі TN, так і IPS і вибір оптимального варіанту залежить від вимог, задач і бюджету.

Якщо говорити про геймерський сегмент, то TN-моделі будуть загалом швидше ніж IPS. Також зазначимо, що швидкісні показники в IPS-моніторах у цілому обходяться дорожче.

А от більш високу якість зображення забезпечують саме IPS-монітори. Тому вони є кращим вибором для дизайну, або у випадках якщо є особливі вимоги до кольоропередачі.

монітори, ASUS ProArt, ROG Strix, TUF Gaming

Рекомендовані товари
Схожі статті
27.10.2023
Огляд комп'ютерного стола ALmordor E140G Black, Gaming Desk
Огляд комп'ютерного стола ALmordor E140G Black, Gaming Desk
Раніше комп'ютерні столи відверто страждали від двох речей: застарілого зовнішнього виду, та відсутності необхідного функціонала. ..
19.01.2024
ТОП-5 кращих ігрових клавіатур
ТОП-5 кращих ігрових клавіатур
У активних геймерів доволі жорсткі вимоги до усього – не тільки до комп'ютера, а також і до монітора, звукової системи, до крісла...
26.01.2024
Найкращі ігрові миші: топ-5 актуальних моделей
Найкращі ігрові миші: топ-5 актуальних моделей
Для того, щоб професійний геймер чи просто поціновувач ігор почував себе комфортно, він намагається постійно оновлювати головні ак..
02.02.2024
Як вибрати SSD для покращення продуктивності вашого ПК
Як вибрати SSD для покращення продуктивності вашого ПК
Жорсткі диски HDD — застарілі й в нових пристроях після 2020 року вже не використовуються. Їх замістили SSD-накопичувачі: більш ко..
09.02.2024
Материнська плата Maxsun: огляд пропозицій бренду
Материнська плата Maxsun: огляд пропозицій бренду
Китайський виробник MaxSun представив багатий вибір материнських плат різних конфігурацій, починаючи від простих офісних до оверкл..
16.02.2024
Миючий пилосос: який вибрати для дому
Миючий пилосос: який вибрати для дому
Правильний вибір побутової техніки може значно полегшити щоденні обов'язки в домогосподарстві. Але сучасний світ стрімко змінюєтьс..
08.03.2024
Як вибрати материнську плату для збірки комп'ютера
Як вибрати материнську плату для збірки комп'ютера
Усі, хто стикався з комп'ютерною тематикою, рано чи пізно ставили собі питання: для чого потрібні материнські плати та чим вони ві..